Čemerice ponúkajú krásne zimné kvety  |  Text: Eurohosta, Foto: Eurohosta, Pixabay, E. Akerboon, Január 2023

   

BLOG: Zaujal vás tento článok? Prečítajte si ďalšie naše články »»»

   
   

 

Pestovanie čemeríc má v Európe dlhoročnú tradíciu. Ich kvety zdobia záhradu v zimných mesiacoch, niekedy už v januári a často vydržia až do jari. V angličtine sa im hovorí aj „lenten roses“ podľa toho, že ich kvety sa podobajú ružiam a tiež podľa toho, že rozkvitajú na jar, v období kresťanského pôstu. V nemčine sa volajú napríklad aj Christrosen alebo Schneerosen – vianočné alebo snehové ruže, čo tiež súvisí s obdobím ich kvitnutia. V Ázii a aj v niektorých častiach strednej a východnej Európy rastú čemerice prirodzene, väčšinou v listnatých lesoch resp. na horských lúkach. Dnes sú na trhu viaceré kultivary čemeríc a my vám dáme pár rád ako sa o ne starať.

Najčastejšie pestované druhy v záhradách

Helleborus niger – čemerica čierna

Nižšia, stálo zelená trvalka, väčšinou s bielymi, pomerne veľkými kvetmi. Rastie prirodzene na horských lúkach napr. vo Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, Slovinsku alebo Taliansku. Kvitne v strede zimy, často už okolo Vianoc. Kvety sú väčšinou biele, krémové alebo svetlo ružovo biele. V záhradách sa hojne pestuje. Nebolo vyšľachtených veľa kultivarov. Trpí niekedy mrazmi a je menej vhodná na pestovanie v oblastiach so silnými výkyvmi jarných teplôt.

Helleborus orientalis – čemerica východná

Rastie prirodzene v Grécku, Turecku a v Ázii. Za posledných 50 rokov bolo vyšľachtených mnoho kultivarov, ktoré majú biele, zelené, krémovo žlté, vínovočervené prípadne až bordové kvety. Niektoré majú kvety dokonca plné. Hojne sa pestuje v celej Európe. Je veľmi nenáročná. Má rada polotieň, nevadí jej poobedňajšie slnko, ak je pôda dostatočne vlhká.

Helleborus foetidus – čemerica smradľavá

Menej rozšírená v záhradách ale najmä v západnej časti Európy obľúbená. Bežný druh v horských oblastiach Európy a malej Ázie.

Helleborus purpurascens - čemerica purpurová

Pôvodný druh z východnej Európy a Ázie. Má pekne zelené listy a purpurové kvety. Tiež je hojne pestovaná v záhradách v celej Európe.

Helleborus argutifolius – čemerica korzická

Pekný druh čemerice z Korziky. Pestuje sa len veľmi veľmi vzácne.

Helleborus foetidus – čemerica smradľavá


Helleborus niger – čemerica čierna

Helleborus orientalis – čemerica východná

Niekoľko tipov na pestovanie

• Vysaďte čemerice do polotieňa, kde sú aspoň časť dňa tienené inými, najlepšie opadavými stromami a kríkmi, ktoré im v zime netienia a v lete poskytujú ochranu pred priamym slnečným žiarením a vetrom.
• Pestujte čemerice na vyvýšenom záhone, kde pekne vyniknú ich kvety.
• Pestujte čemerice v nádobách na balkónoch a terasách.
• V zime si namiesto vianočnej ruže zasaďte čemericu, práve v tom období sa dajú kúpiť pekne kvitnúce rastliny v kvetinárstvach.
• Dávajte pozor, aby ste nezasadili čemerice príliš hlboko, pretože to môže spomaliť tvorbu kvetov.
• Vysádzajte do spoločnosti iných trvaliek ako sú snežienky, krokusy, muscari, narcisy a pod. Čemerice sa ale hodia sa ale aj k hostám alebo pivóniám.
• Nie je vhodné sadiť čemerice pod ihličnaté stromy. Tie okysľujú pôdu a kyslá pôda čemericiam nevyhovuje. Ideálne pH je 6-7.
• Čemerice obsahujú toxíny, ktoré môžu byť škodlivé pre domáce zvieratá alebo ľudí, preto ich uchovávajte mimo ich dosahu.

Ako sa o čemerice starať?

• Koncom zimy alebo skoro na jar, keď sa objavujú stonky nov ých listov, všetky staré alebo poškodené listy môžete ostrihať až ku koreňom.
• Každoročná aplikácia vhodného hnojenia alebo kompostu pomôže podporiť rast vašich čemeríc. Najlepšie je ich prihnojiť na jar, keď rastú. Vhodné sú hnojivá s vyšším obsahom dusíka. Nehnojte ich príliž neskoro na jeseň, aby sa stihli dobre pripraviť na prezimovanie.
• Poskytnite im dostatok vody na jar a na jeseň, keď aktívne rastú. Počas leta im dočasné sucho príliž nevadí, pretože teplo spôsobuje, že čemerice spomalia svoj rast.

Prezimovanie

Čemerice sú mrazuvzdorné, odolné trvalky. Zimy prečkajú určite bez problémov. Aby ste predišli poškodeniu spôsobenému jarným kolísaním teplôt, môžete ich koncom zimy prykriť čačinou alebo netkanou textíliou.

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie je možné dvomi spôsobmi. Semenami a delením rastlín. Čemerice si pomerne ľahko vypestujete aj zo semienok. Dokonca sa často spontánne aj v okolí rastlín objavujú malé semenáčiky. Pozor na to, že nové rastliny vypestované zo semienok nebudú mať celkom rovnaké kvety ako ich rodičia. V prípade delenia, získate naopak vždy úplne identickú, novú rastlinu. Delenie trsov je tiež vhodný spôsob rozmnožovania. Na delenie je vhodným obdobím skorá jeseň alebo jar. Rastliny opatrne vyrýľujte a korene očistite od zeminy. Potom trs pomocou noža rozdeľte. Novo vzniknuté rastliny vysaďte na nové miesto a dobre polejte.

 Z našej ponuky - prezrite si celú našu ponuku tu!

 

Novinka pre rok 2023 : Čemerica východná Double Ellen Flash

Helleborus orientalis Čemerica východná Double Ellen Red Shades

Čemerica východná Double Ellen Green Shades

Čemerica východná Double Ellen Purple Shades

Čemerica východná Double Ellen White Shades

Helleborus orientalis

Helleborus orientalis MIX 

Helleborus orientalis

Čemerica východná Pretty Ellen White Spotted

Helleborus orientalis

Čemerica východná Double Ellen Picotee Shades

© Tento text a fotografie sú chránené autorským zákonom Z. č. 618/2003. Kopírovanie je zakázané.

   
   

BLOG: Zaujal vás tento článok? Prečítajte si ďalšie naše články »»»