Hosta - odolnosť proti slimákom

                         
   

Najvážnejším škodcom host sú slimáky. Aj keď im najmä v poslednej dobe konkurujú aj niektoré hubové ochorenia, HVX vírus, či škody spôsobené lesnou zverou, len ťažko ich možno porovnávať so slimákmi.

Slimákom vyhovujú vlhkejšie polohy a ľahká pôda, do ktorej môžu klásť vajíčka. Sú stanovištia, kde slimáky škody robia len v malej miere, prípadne neškodia vôbec. Vo všeobecnosti ale platí, že kde sú hosty sú aj slimáky a buďte pripravení, že sa ich nikdy úplne nezbavíte.

Existuje niekoľko metód ako so slimákmi bojovať. 

Prevencia

Udržujte v záhrade čistotu, čo najmenej naskladajúcej sa suchej trávy alebo buriny. Preč s otvoreným kompostom. Hromady dreva či skál vo vlhkej časti záhrady poskytujú dostatok úkrytov pre slimáky.    

Mechanický zber

Zbierajte slimáky ručne najmä v jarných mesiacoch, pred alebo najmä tesne po daždi. Zlikvidujte ich mechanicky.

Zábrany

Slimákom vadí suchý piesok, štrk alebo aj vyhriata kôra. Vhodný je aj popol lebo sadze. Využitie takýchto zábran je ale často obmedzené a ich účinok len čiastočný. 

     

Biologický boj

Môžete využiť parazitické hlístice. Tie sa dajú dosť bežne kúpiť.  Pamätajte, že sa jedná o biologický materiál a tak ich treba čo najskôr počas daždivých dní aplikovať do záhonov. Najlepšie pozbierať slimáky  ponechať ich na niekoľko hodín z nádobe v roztoku hlístic. Slimáky potom rozniesť po záhrade a zvyšok hlístic vyliať do záhonov. Slimáky po pár dňoch uhynú a s nimi aj ďalšie, ktoré sa infikovali.

Indický bežec

Kačice tohto plemena sa živia výlučne slimákmi. Nemáme s ich použitím žiadne skúsenosti ale mnohí ich odporúčajú.

Rastliny proti slimákom

Tak ako hosty slimáky lákajú, niektoré iné rastliny v záhone slimáky odpudzujú. Napríklad  žerucha siata (Lepidium sativum),  aruncus, zimozeleň (Vinca spp.),  Tiarella spp.,  yzop (Hyssophus spp.), materina dúška (Thymus spp.), ďatelina plazivá (Trifolium repens), horčica biela (Sinapis alba), cyklámen (Cyclamen spp.), orlíček (Aquilegia spp.), astilba (Astilbe spp.), netýkavka (Impatiens spp.), alchemilka (Alchemilla spp.), paprade, rozchodník (Sedum spp.), levanduľa (Levandula spp.), lobelka (Lobelia spp.),  muškáty (Pelargonium spp.), pivonky (Paeonia spp.), rebríček (Achillea) a väčšina okrasných tráv.  

     

Chémia

Môžete vyskúšať pasce naplnené pivom. Ale asi najúčinnejšie sú chemické návnady. U nás dostupné napríklad suché návnady Mesurol od firmy Bayer. Stačí rozhádzať niekoľko granúl a tie prilákajú slimáky z celého okolia. Po konzumácii granúl slimáky rýchlo hynú. Pozor! Používajte len podľa návodu a chráňte pred dažďom, ktorý znižuje ich účinnosť. 

Vysaďte hosty odolné slimákom

Je len škoda, že také neexistujú. Existujú ale kultivary, ktoré slimákom chutia menej a iné, ktoré slimáky doslova milujú. Všeobecne platí, že pevné, tvrdé zvráskavené kultivary sú pre slimáky menej vhodné ako tie s mäkkými, jemnými listami.

Niekoľko kultivarov, ktoré slimákom nechutia:
Abiqua Drinking Gourd,
Alvatine Taylor , Big Daddy,
Big Mama, Black Hills,
Blue Angel, Blue Diamond ,
Blue Dimples, Blue Mammoth,
Blue Mouse Ears, Blue Wedgwood,
Bright Lights, Brother Ronald,
Camelot, El Nino,
Frances Williams, Golden Sculpture,
Golden Sunburst, Great Expectations,
Halcyon, June,
Lakeside Shore Master,
Love Pat, Lucy Vitols,
Midwest Magic, Mildred Seaver,
Millenium, Northern Exposure,
Old Glory, Olive Bailey Langdon,
Paul s Glory, Paradigm,
Revolution, Sea Lotus Leaf,
Super Nova,
Thunderbolt, Touch of Class,
Zounds